İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Uzayın Genişlemesi Ne Anlama Gelir?

Fizikçiler uzayın genişlemesinden söz ederken tam olarak neyi kastediyorlar? Atomlar gibi küçük şeyler de genişliyor demek mi bu? Teknik olarak evet. Ama bu tahmin edilemeyecek kadar küçük boyutlarda.

Uzayın genişlediği doğru. Ama bunu atom seviyesinde ele alınca bu genişleme görülmesi imkansız olacak kadar küçük. Ayrıca nükleer kuvvetler her şeyden önce atomları bir arada tutmak için varlar ki en başta bu atomlar dağılmasınlar.

Evrenin genişlemesini anlamak için öncelikle sınırları olmadığı ilkesini kabul etmelisiniz. Evren basitçe üç boyutlu bir uzay balonudur, yani dört boyutlu bir küp veya hiperküredir. Eğer bulunduğunuz noktadan yeteri kadar uzaklaşırsanız başladığınız yere dönersiniz. Tabi bu bizim evrenimizde görebileceğimiz bir olay değil; çünkü ışık hızı sorunu vs. bunu engelliyor. İşte bu uzay küresi veya evrenimiz de gitgide büyüyor.

Şimdi atomik seviyede düşünelim: 800 milyon ışık yılı uzaklıktaki bir galaksiye baktığımızda aramızdaki mesafe ve evrenin genişlemesi dolayısıyla onu kırmızıya kaymış olarak görürüz. Bir de kendi ayağınıza bakın. Genişleme o kadar küçük, o kadar ölçülmesi imkansız bir boyuttadır ki belki de hiç yoktur. Çünkü kütleçekimi ve nükleer kuvvetler genişlemeyi zaten engelliyor olabilir.

Eğer evrenimiz yeterince uzun yaşarsa genişlemesi ışık hızına ulaşalabilir ki bu noktada da kütleçekimi ve nükleer kuvvetler yapmaları gerekeni yapamayabilir. İşte o gün bütün evren her atomuyla parçalanır.

Kaynak 1