İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Uzay Fotoğrafçılığında 10 Dönüm Noktası

İnsanların küçük evlerini terk edip uzaya açılmalarınının hikayesini bu 10 fotoğrafla keşfedin.

DünyaBu gördüğünüz “mavi bilye” aslında Dünya’nın tamamının çekildiği ilk fotoğraf. 7 Aralık 1972’de Apollo 17 ekibi Ay’a gitmek için Dünya’nın yörüngesinden çıktıklarında çekildi.

Ay'dan Dünya
Ay’dan Dünya

23 Ağustos 1966’da Lunar Orbiter 1 tarafından çekilen bu fotoğraf Ay’dan Dünya’nın görünüşünü ilk kez gösteriyor. 380.000 kilometre uzaklıktan çekilen fotoğraf İstanbul’dan Cape Town’a Dünya’nın yarısı ve doğuda karanlıkta kalan kısmı gösteriyor.

Mars'tan Dünya
Mars’tan Dünya

Bu fotoğraf NASA’nın Mars Global Surveyor tarafından çekildi ve “Marslıların” gözünden Dünya’nın ve uydusu Ay’ın nasıl gözüktüğünü gösteriyor. 139 milyon kilometre uzaklıktan çekilen fotoğrafta Dünya’nın doğu yarımküresi karanlıkta kalmış.

Mars'ın Yüzeyi
Mars’ın Yüzeyi

20 Temmuz 1976’da Viking 1 uzayaracı Mars’ın yüzeyini ilk kez fotoğrafladı. Viking 1’deki iki kamera sayesinde biliminsanları yüzeyi şaşırtıcı derecede Dünya’ya benzeyen kızıl gezegendeki mesafeleri hesaplayabildiler.

Venüs'ün İlk Renkli Fotoğrafı
Venüs’ün İlk Renkli Fotoğrafı

482 derecelik yüzey sıcaklığına ve Dünya’nın deniz seviyesindekinin 92 kat üzerindeki basıncına rağmen Rus uzay aracı Venera 13, 1 Mart 1982’de Venüs’ün yüzeyinin renkli bir fotoğrafını çekti. 170 derece açılık bu panoromada kırmızı, mavi, yeşil filtreler kullanıldı.

Titan'dan İlk Fotoğraf
Titan’dan İlk Fotoğraf

Satürn‘ün uydusu Titan’da çekilen bu fotoğraf, düz bir alanda greyfurt büyüklüğündeki kaya parçalarını gösteriyor. 14 Ocak 2015’te Amerika-Avrupa işbiliğiyle oluşturulan Cassini-Huygens misyonu 1100 fotoğraf çekti.

İlk Dış Gezegen Fotoğrafı
İlk dış gezegen fotoğrafı

2004 yılına ait bu fotoğrafta Güneş Sistemi dışında fotoğraflanmış ilk gezegen sol altta kırmızı olarak görünüyor. Yeni oluşan bu gezegenin yapısı Jüpiter‘inkine benziyor ve gezegen kahverengi cüce yıldızı kendine yörünge alıyor. Işığa değil ısıya duyarlı kızılötesi kamera bunu 230 yılı uzaktan görüntüleyebiliyor.

Güneş'in ilk fotoğrafı
Güneş’in ilk fotoğrafı

Daha yeni teknolojiler kullanan Fransız fizikçiler Louis Fizeau ve Leon Foucault 2 Nisan 1845’te Güneş’in ilk başarılı fotoğrafını çektiler.

Evrenin en derin görünür ışık fotoğrafı
Evrenin en derin görünür ışık fotoğrafı

Eylül 2003’ten Ocak 2004’e kadar Hubble’ın çektiği 800 pozdan oluşan bu fotoğraf 10.000 galaksiyi bir arada gösteriyor.

Ay'da Ayak İzi
Ay’da ayak izi

İnsanlığın büyük adımını gösteren bu fotoğraf Ay’da astronot Buzz Aldrin tarafından çekildi. NASA’nın 1969 Apollo 11 misyonu sırasında çekilen bu ayak izi Aldrin’e ait.

Kaynak 1