İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Süpernova

Süpernova bir yıldızın patlamasıdır. Evrende gerçekleştiği bilinen en büyük patlamadır.

Süpernovalar nerede olur?

Süpernovalar çoğunlukla diğer galaksilerde gözlemlenir. Toz bulutları önümüzü kapadığı için Samanyolu Galaksisi‘nde süpernova gözlemlemek zordur. Galaksimizdeki son gözlemlenen süpernovayı 1604’te Johannes Kepler keşfetmiştir. Fakat daha sonra NASA’nın Chandra teleskobu daha yakın bir süpernovanın kalıntılarını keşfetti. Bu süpernova 100’dan biraz daha fazla önce patlamıştı.

Süpernovalara ne sebep olur?

Süpernovanın gerçekleşmesi yıldızın çekirdeğindeki bir değişimden kaynaklanır. Bu değişim iki şekilde olabilir ve her ikisi de süpernovaya sebep olur.

İlk süpernova tipi çift yıldızlı sistemlerde görülür. Çift yıldızlı sistemlerde iki yıldız aynı noktayı kendilerine yörünge almışlardır. Bu yıldızlardan biri kendine eşlik eden diğer yıldızdan madde çalmaya başlar. Madde çalan bu beyaz cüce* yıldızın yükü o kadar artar ki yıldız patlar yani süpernova gerçekleşir.

İkinci tip süpernova ise bir yıldızın yaşamının sonuna doğru gerçekleşir. Yıldızın çekirdeğinde yakıt bitince maddenin bir kısmı yıldızın çekirdeğine doğru akmaya başlar. Böylece çekirdeğin yükü artar ve kendi kütleçekiminedayanamaz. Merkez çeker ve devasa bir süpernovalar gerçekleşir. Güneş‘imiz de bir yıldız olmasına rağmen bu kadar büyük bir kütlesi olmadığından süpernova gerçekleştiremez.

Biliminsanları neden süpernovalara ilgi duyuyor?

Süpernovalar kısa bir süre boyunca yanarlar; fakat bu süreçte evren hakkında çok şey anlatabilirler. Bir süpernova gösterdi ki gittikçe hızlanarak genişleyen bir evrende yaşıyoruz. Ayrıca biliminsanları süpernovaların elementleri evrenin dört bir yanına yayma konusunda da önemli bir rol oynadıklarını düşünüyorlar. 

Yıldız patladığında enkazını ve bunun birlikte elementleri etrafa saçar. Dünyamız da yıldızların merkezinde oluşmuş elementlerle doludur. Bu elementler yeni yıldızlar, gezegenler ve yaşamlar oluşturarak evreni dolaşırlar.

beyaz cüce: Çekirdek yakıtının büyük bir kısmını veya tamamını bitirmiş ve yaşamlarının sonuna gelmiş Dünya büyüklüğündeki yıldızlardır.

Kaynak 1