İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hubble, Satürn’ün Kutup Işıklarını Gönderdi

Satürn hep farklı göründü ve insanların ilgisini çekti. Şimdi de Hubble Uzay Teleskobu‘nun gönderdiği resimler, gezegenin nefes kesen kutup ışıklarını (ing. aurora) gösteriyor. 2017’de 7 ay boyunca uzay teleskobu, gezegenin kuzey yarımküresindeki yaz gündönümünden önce ve sonra Satürn’ün kutup ışıklarını çalıştı.

Dünya’da kutup ışıklarını genellikle manyetosferdeki yüklü parçacıklarla etkileşen Güneş rüzgarları oluşturuyor. Bu yüklü parçacıklar daha sonra iyonesfere yağıyor ve gezegenin manyetik alan hatları boyunca kutuplara ilerliyor. Orada da oksijen ve nitrojen gibi başka parçacıklarla etkileşerek bize eşsiz kuzey ışıkları dansını sunuyor.

Morötesinde Satürn
Morötesinde Satürn (ESA/Hubble, NASA & L. Lamy (Observatoire de Paris)

Ancak kutup ışıkları hiç de Dünya’ya özgü değiller. Güneş Sistemi’nde diğer gezegenlerin de –Jüpiter, Satürn, Uranüs ve Neptün– kutup ışıkları var. Hatta kutup ışıkları hareketlerinin kanıtlarını taşıyan dış gezegenler de var.

Kutup ışıkları, yine de her zaman Dünya’daki gibi değiller. Jüpiter‘in daimi kutup ışıklarının sebebi Güneş rüzgarları değil. Henüz bilemediğimiz bir durum Jüpiter’de kutup ışıklarını oluşturuyor. Satürn‘ün kutup ışıklarını Güneş rüzgarları oluşturuyor gibi gözüküyor, ancak bu ışıkların bazı kısımlarını da henüz bilinmeyen başka sebepler oluşturuyor.

En önemlisi Dünya’dakinin aksine Güneş Sistemi’ndeki diğer gezegenlerin kutup ışıkları çıplak gözle görülemez. Çünkü bu gezegenlerin kutup ışıklarını oluşturan etkileşimler genellikle hidrojen temelli.

Satürn'ün Kutup Işıkları
Satürn’ün Kutup Işıkları (ESA/Hubble, NASA, A. Simon (GSFC) and the OPAL Team, J. DePasquale (STScI), L. Lamy (Observatoire de Paris)

Uzay teleskobu da Satürn‘ün kutup ışıklarını morötesi ışıkta kaydedip bize gösterebiliyor. Yukarıdaki resmi görebilmeniz için, kutup ışıklarının morötesi verileri gezegenin görsel verileriyle birleştirilip harmanlanıyor.

Kaynak 1