İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Parker Güneş Kaşifi

NASA’nın Parker Güneş Kaşifi misyonu, Dünya‘mızı ve diğer dünyaları anlayışımızı değiştirebilecek kadar Güneş’e yaklaşacak. İnanılmaz derecede radyasyona ve ısıya maruz kalacak olan kaşif daha önce hiçbir uzay aracının yapamadığı kadar Güneş’e yaklaşacak. Böylece insanlık Güneş’i ilk defa bu kadar yakından görebilecek.

Güneş’e Yolculuk

Güneş’in atmosferinin sırlarını çözmeyi amaçlayan Parker Güneş Kaşifi yörüngesini Güneş’e yaklaştırmak için yedi yakın uçuşla Venüs‘ün kütleçekimini kullanacak. Uzay aracı Güneş’e, daha önceki en yakın uzay aracından 7 kat daha, yaklaşık olarak 6.11 kilometre kadar, yaklaşacak.

Korona olarak bilinin Güneş‘in en dış atmosferine uçacak araç, benzersiz ölçümler ve görüntülemelerle Güneş rüzgarlarının evrimi ve kaynağını anlamamızı sağlayacak. Dünya‘nın etrafındaki, yaşamı ve teknolojiyi etkileyebilecek olayları tahmin edebilmemize de önemli ölçüde katkı sağlayacak.

Güneşin Katmanları
Güneşin Katmanları

Benzersiz Keşif

Parker Güneş Kaşifi, yoğun radyasyon ve ısıya maruz kalacak. Araç sesten daha yavaş güneş rüzgarlarının sesten daha yüksek bir hıza ulaşmasını izleyebilecek ve yüksek enerjili güneş parçacıklarından geçecek.

Bu benzersiz araştırmalar için uzay aracı ve ekipmanları 11.43 santimetre kalınlıktaki bir kalkanla korunacak ve 1377 dereceye ulaşacak olan sıcaklıklara dayanacak.

Güneş’in Bilimi

Misyonun öncelikli bilimsel amaçları enerji ve ısının yıldız koronasındaki hareketlerini gözlemlemek ve enerji parçacıklarıyla güneş rüzgarlarını neyin hızlandırdığını bulmak. Biliminsanları 60 yıldır bunlara yanıt arıyorlar ancak bunu yapabilmenin en olası yolu koronaya bir uzay aracı göndermek gibi görünüyor. Bugün, bu tehlikeli yolculukta uzay aracının güvenliğini sağlayabilecek termal mühendislikteki ilerlemeler sayesinde de bu mümkün. Parker Güneş Kaşifi manyetik alanı, plazmayı ve enerji parçacıklarını incelemenin yanı sıra yıldızın görüntülemesini de yapacak.

Sayılarla Kaşif

  • Güneş‘e en yakın noktada Parker Uzay Kaşifi, saatte 700.000 kilometre hızla ilerleyecek. Bu hız yaklaşık olarak İstanbul’dan Edirne’ye 1 saniyede gitmeye benzer.
  • Uzay aracının ön yüzü 1377 derece sıcaklıktayken taşıma yükü yaklaşık olarak oda sıcaklığında olacak.
  • Son üç dönüşünde uzay aracının Güneş’in yüzeyine uzaklığı yaklaşık olarak 6.11 kilometre olacak.
  • Projenin bütçesi 2009 yılında çıkarıldı ve 1.5 milyar Amerikan doları değerinde.
  • Uzay aracının ismi, sesten hızlı güneş rüzgarlarını kuramsallaştıran astrofizikçi Eugene Parker’den geliyor.
  • Parker Güneş Kaşif’inin NASA’nın sözüyle “Güneş‘e dokunması” yaklaşık 7 yıl sürecek.
Parker Güneş Kaşifi
Parker Güneş Kaşifi

Kaynak 1
Kaynak 2
Kaynak 3