İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Oort Bulutu

Öpik–Oort Bulutu olarak da bilinen Oort Bulutu, Güneş’i 50.000 astronomik birim uzaklığa kadar çevreleyen buzlu parçacıklardan oluşan bir buluttur. Bu dış kabuğun varlığı Hollandalı gökbilimci Jan Oort ve Estonyalı gökbilimci Ernst Öpik tarafından kuramsallaştırılmıştır.

Oort Bulutu Nedir?

Kuiper Kuşağı ve dağınık disk, Oort Bulutu’nun Güneş‘e uzaklığının binde birinden biraz daha azı kadar Güneş’e uzaktalar. Bu parçacık bulutlarının Güneş’in ve gezegenlerin oluşumundan kaldığı düşünülüyor. Gökbilimciler, Oort Bulutu’nu oluşturan materyalin Güneş’e yakın bir yerde oluştuğunu ve Güneş Sistemi erken dönemlerindeyken gaz devlerinin büyük kütleçekimleri tarafından bunların uzaya saçıldığını söylüyor.

Oort Bulutu’nun dış tarafının Güneş Sistemi’nin hareketine bağlılığı çok zayıf. Yani, etraftan geçen yıldızlardan ve Samanyolu Galaksisi‘nden çok kolay etkileniyor. Esasında Oort Bulutu, Güneş Sistemi’nin ucunu belirleyen kozmolojik sınırdır.

Oort Bulutu Nerede?

Oort Bulutu, uzayda görece çok büyük bir alana yayılmıştır. Güneş’ten 2000-5000 astronomik birim uzaklıkta başlar ve 50.000 astronomik birim veya 7.5 trilyon kilometre uzaklıkta sona erer. Bu, Dünya‘ya en yakın ikinci yıldız olan Proxima Centauri’ye olan uzaklığın çeyreği kadardır.

Oort Bulutu Hakkında Bilgiler

  • Oort Bulutu’nda bulunanlar Neptün ötesi cisim olarak isimlendirilirler. Bu terim, Neptün‘ün yörüngesinin dışındaki tüm cisimleri ve Kuiper Kuşağı’nı da kapsar.
  • Bir kurama göre Güneş, kendisiyle aynı nebulada oluşan diğer yıldızların dış disklerindeki materyalden Oort Bulutu’na ait isimleri yakaladı.
  • Oort Bulutu’nda iki bölge vardır: Dış Oort Bulutu ve Hills Bulutu da denen iç disk.
  • Oort Bulutu’nda bulunan cisimlerin sayısının 2 trilyon civarında olduğu tahmin ediliyor; ancak bunu doğrulamak için güncel bir yöntem bulunmuyor.
  • Uzun-dönem kuyruklu yıldızların (yörüngeleri 200 yılı aşan) Oort Bulutu’ndan meydana geldiği düşünülüyor.
  • Planetoit Sedna, diğer adıyla 90377, 2003’te keşfedildi ve Oort Bulutu’ndan meydana geldiği düşünülüyor. 2012 itibariyle bu planetoit, Neptün‘ün Güneş‘e uzaklığının üç katı kadar uzaktadır.
Oort Bulutu
Oort Bulutu illüstrasyonu.

Kaynak 1