İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Nötron Yıldızı

Nötron yıldızları, süpernovalarla yok olan yıldızların proton ve elektronlarının merkeze çökerek nötron haline gelmesiyle oluşan küçük hacimli, yüksek kütleçekimli yıldızlardır.

Güneş’imizin yaklaşık olarak sekiz katı büyüklüğündeki dev yıldızlar süpernovalarla patladıklarında büyük yıldızın dış kısmı uzaya saçılırken, bir kısmı da geride kalan yıldızın merkezine doğru çöker. Kütleçekimin yüksekliği sayesinde protonlar ve elektronlar merkezde bir araya gelerek nötronları oluştururlar. Zaten nötron yıldızlarının ismi de buradan gelir.

Nötron yıldızları tüm kütlelerini 20 km çapında bir alana sığdırırlar. Yani o kadar oğunlardır ki buradan alınacak bir çay kaşığı maddenin ağırlığı milyarlarca tona ulaşabilir. Kütleçekimleri ise Dünya’nın kütleçekiminin yaklaşık olarak 2 milyar katı kadardır. Bu güçlü kütleçekimi, bir şekilde yıldızın ışığını büker ve kütleçekimsel merceklenme dediğimiz, gökbilimcilerin yıldızın arkasını da görmesini sağlayan süreci oluşturur.

Süpernovadan geriye kalan enerji nötron yıldızlarına öylesi bir hız verir ki yıldız saniyede birkaç defa kendi etrafında döner. Hatta dakikada 43.000 dönüş kadar hızlı olabilirler. Tabi bu hız zamanla yavaşlar.

Bazı nötron yıldızları kendilerinden neredeyse ışık hızına ulaşan bir hızda maddeyi uzaya saçarlar. Bunlar Dünya’yı teğet geçerken tıpkı bir deniz feneri ışığıymış gibi yanma-sönme izlenimi verirler. Bu nabzın atması (ing. to pulse) gibi devam eden süreçleri sağlayan nötron yıldızlarına bu yüzden pulsar denir.

Kaynak 1