İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Negatif Kütleçekim Kaynağı Bulundu

Günlük yaşantımızda karşılaştığımız şeyler, kütleçekim ve Newton’ın hareket yasalarına göre hareket eder. Ancak Columbia Üniversitesi’ndeki biliminsanlarının ilginç bir fikri var. Bu biliminsanlarına göre etrafımızı tamamen çevreleyen ve kütleçekimi bulunan ortamlarda aşağı gitmek yerine yukarı hareket eden paçacıklar var.

Araştırmayı yapan biliminsanlarına göre, duyduğumuz ve çıkardığımız ses parçacıkları olan fononlar kütleçekime aykırı hareket ediyor. Sesin negatif kütlesi var ve çok yavaş da olsa yukarı yönlü bir hareket sergiliyor.

Columbia Üniversitesi fizik bölümünden Rafael Krichevsky, “Ses havada hareket ederken etrafındaki molekülleri titreştirir; fakat bu titreşim sadece moleküllerin hareketine bakılarak açıklanamaz.” diyor.

Bunun yerine tıpkı ışık dalgalarının fotonlar olarak tanımlanması gibi fononlar da akışkan moleküllerin karmaşık etkileşiminden doğan ses dalgalarınıdır.

Biliminsanları çalışmayı yaparken ses dalgalarının bir kütlesinin olduğunu ancak kütleçekimle etkileştiğinde zıt bir hareket yaptığını keşfettiler.

“Bunun nasıl çalıştığını anlamak için kütleçekimle etkileştiğinde aşağı yönlü hareket eden bir akışkan düşünün. Akışkan parçacıklar altlarındaki parçacıkları baskılarlar; bu yüzden daha aşağı kısımlar daha yoğundur. Fizikçiler zaten sesin yoğun bir ortamda daha az yoğun bir ortama göre daha hızlı hareket ettiğini biliyorlardı. Yani bir fononun üzerindeki sesin hızı altında biraz daha yoğun parçacıklar bulunan sesin hızından daha yavaş olacaktır. Bu da sesin yukarı ‘sapmasına’ sebep olur.”

Örneğin birine “merhaba” dediğinizde ağzınızdan çıkan ses dalgalarının, çok uzun bir mesafede takip edilebilirse, yukarı doğru eğimi olduğunu görülebilir.

Bu etki şu anki teknolojimizle ölçmek için çok küçük ve kütleçekimi hiç kullanmayan başka bazı fikirler de var. Ancak biliminsanları kendi fikirlerinin imkansız olmadığını düşünüyorlar. Onlara göre çok titiz cihazlar fononun yörüngesindeki yukarı doğru kıvrımı ölçebilirler.

Bu savın bazı ilginç sonuçları da var. Örneğin, sesin neredeyse ışık hızına yaklaştığı nötron yıldızlarının merkezinde karşı-kütleçekimli ses dalgalarının yıldız üzerinde ciddi sonuçları olmalıdır.

Kaynak 1