İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Neem Ağacı

Limtree ve hint leylağı olarak adlandırılan neem ağacının ana vatanı Hindistan’dır. Hindistan’da köy eczanesi olarak adlandırılmaktadır, ülkemizde ise yalancı tespih ağacı adıyla bilinmektedir. Bu ağaç tropikal bölgelerde yetişmekte ve Hintliler neem ağacına mucize gözüyle bakmaktadır. Kan temizleyici olduğuna inanılan Neem Ağacı bilim adamlarının ilgisini de kendi üzerine çekmeyi başarmıştır. 30 metreye kadar ulaşabilen bu devasa ağaç iki buçuk metre çapa sahiptir. Hızlı büyüyen bir ağaçtır ve az bir bakıma ihtiyacı vardır.

Neem Ağacının Diğer Ağaçlardan Farkı

Neem Ağacı Yaprağı
Neem Ağacı Yaprağı

Tropikal bölgelerde tüm yıl gölge sağlayan neem ağacı zararlı böcekleri kendisinden uzaklaştırmaktadır. Bu nedenle odun olarak marangozlar tarafından tercih edilmektedir. Neem ağacından yapılan bir ahşap yapıya böcekler yaklaşamamaktadır. Bu özelliğin farkında olan Hintli bölge halkı, bulunduğu tüm ortamlarda bu ağacı da kullanmaktadır. Birçok ağaca saldıran ve kendilerine yuva edinerek ağaca zarar veren böcek türleri, neem ağacından uzak durmaktadır.

Neem Ağacının Faydaları Nelerdir?

Neem ağacı bitkisel tedavilerde kullanılmaktadır. Günümüzde özellikle Hindistan’da ayurveda geleneğinde kullanılmaktadır. Neem ağacı kullanımı dünya üzerinde özellikle ilaçlarda ve kozmetik sektöründe yaygındır. Cilt hastalıklarının tedavisinde krem olarak kullanılan ağacın, yaprağı, yaprağının tozu, yağı, tohumu, kabuğu ve küçük filizlerinin de farklı alanlarda kullanıldığı bilinmektedir. Neem ağacı yaprağı yağının, saç bakımında kullanıldığında saçları parlattığına ve saçlara bakım yaptığına inanılmaktadır.
Bit ve benzeri saçlardaki problemler için kullanılan şampuanlarda da böcekleri uzaklaştırma özelliğinden dolayı neem ağacı kullanılmaktadır. Bu ağacın filizleri ile dişler fırçalandığında diş eti hastalıkları, diş eti iltihabı önlenmiş olacaktır. Ağacın yapraklarından elde edilen çay, kanı temizlemekte ve bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Yapılan bilimsel araştırmalar neem ağacının anti bakteriyel özelliğe sahip olduğunu göstermektedir. Neem ağacı doğanın şifa dağıtan ve insanlardan faydalarını esirgemeyen mucizevi ve faydaları saymakla bitmeyen bir ağacıdır.
Neem ağacı tohumları
Neem ağacı tohumları