İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Michael Faraday

Michael Faraday özellikle elektromanyetizma ve elektrokimya alanlarına katkı yapmış İngiliz kimyager ve fizikçidir.

Michael Faraday, 22 Eylül 1791’de Londra’da doğdu. Ailesi varlıklı olmadığından sadece temel bir eğitim almıştı. 14 yaşında bir ciltçiye çıraklık etmeye başladı ve devam eden yedi yıl boyunca bir sürü bilimsel kitap okuyarak kendi kendini eğitti.

1812’de Faraday, kimyager Humphry Davy‘nin Kraliyet Enstitüsü’nde verdiği derslere katıldı. Akabinde Faraday, Davy’ye yazıp onun asistanı olmak istediğini söyledi. Davy önce bunu kabul etmedi; fakat 1813’te Faraday’i kimya asistanı olarak işe aldı.

Bir yıl sonra Faraday asistanı olduğu Day ve onun eşiyle Avrupa seyehatine çıktı. Fransa, İsviçre, İtalya ve Belçika gibi ülkeleri gezdiği sırada birçok ünlü biliminsanıyla da tanışma fırsatı elde etti. 1815’te seyehat sona erdi ve Faraday Kraliyet Enstitüsü’nde Davy’ye ve diğer biliminsanlarına yardım etmeye devam etti.

1821’de elektrik motorunun arkasındaki prensip olan elektromanyetik rotasyon üzerine çalışmasını yayınladı. 1820’lerde yoğun çalışmasına rağmen bu fikirlerini biraz daha ileri götürmeye çalıştı. 1826’da Kraliyet Enstitüsü’nün bugün hala devam eden Cuma Gecesi Kursları ve Noel Dersleri’ni başlattı. Verdiği derslerle döneminin en iyi eğitimcileri arasında yerini aldı.

1831’de Faraday elektrik transformatörleri ve elektrik jenaratörlerinin arkasındaki prensip olan elektromanyetik endüksiyonu keşfetti. Bu keşfi elektriği bir merak konusundan güçlü bir teknolojiye dönüştürdü. Bu dönemle yine elektrikle ilgili fikirlerini geliştirmeye devam etti. ‘Elektrot’, ‘katot’ ve ‘iyon’ gibi sözcüklerin keşfinde de Faraday’in izleri vardır.

1840’larda Faraday’in sağlığı kötüye gitmeye başladı ve araştırmalarını azalttı. 25 Ağustos 1867’de de Hampton Court’ta vefat etti. Bugün Faraday’in ismini bir elektrik direnci olan ‘farad’la hala anıyoruz.

Kaynak