İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

NASA, Mars’ta Organik Molekül Buldu

NASA, beklenen açıklamasında Mars‘ta bol miktarda organik molekül ve atmosfere mevsimsel metan çıkışları bulduğunu açıkladı. Dictionary.com organik molekülün tanımını şöyle yapıyor:

Normalde canlı organizmalarda bulunan bir molekül türü. Organik moleküller genellikle hidrojen, nitrojen ve oksijen gibi diğer atomların bağlandığı zincir ve blok şeklindeki karbon atomlarından oluşurlar.

Ancak bu keşif Mars‘ta yaşam bulunduğu anlamına gelmez. Bu organik moleküller 3 milyar yıl önce göl yatağı olan bir alandaki kayalarda bulundu. Curiosity‘nin yaptığı araştırma ise yüzeye üflemekten çok ileri gitmiyor. Sadece 5 cm kazılabilen alan 10, 100 veya 1000 metre kazıldığında neler bulunabileceği merak konusu.

Organik moleküllere ek olarak, NASA, düzenli ya da mevsimsel kabul edilebilecek metan çıkışlarının da olduğunu kaydetti. Bu keşif daha önceki düzensiz metan çıkışlarından farklı. Çünkü yeni keşfedilen çıkışlar belirli bir döngüde, buna mevsim de diyebilirsiniz, bekleniyor. Gezegenin üzerindeki oyuklar, çatlaklar ve nehir yataklarından çıkan metan gezegenin atmosferine yayılıyor.

Curiosity Gezgini
Curiosity Gezgini’nin Mars’taki özçekimi

Merak edilen diğer bir konu ise metanın aslında biyolojik olup olmadığı. Dünya’daki metanın çok büyük bir kısmının biyolojik bir kaynağı var. Yani Mars‘ta keşfedilen bu metan, gezegende bulunabilecek bir yaşam olasığı açısından önemli.

Mars’ta organik molekülleri arama işi aslında Viking I ve II ile 1976 yılında başladı. Yani Curiosity’nin buldukları uzun zamandır beklenen bir başarı. Bu başarı, 2014 yılındaki nadir olarak bulunan organik moleküllerin keşfinin ardından geldi.

Curiosity gezgini kendisinden beklenenden üç kat daha fazla süredir Mars’ta çalıştı ve çalışmaya da devam ediyor. Bu sayede de mevsimsel metan çıkışlarını bulabildi. Başka bir araştırma misyonu olan Mars InSight da şu anda gezegenin jeolojik yaşamını çalışmak için Mars‘a gidiyor.

Kaynak 1