İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Mars’ta Kum Fırtınası Devam Ediyor

Mars‘ta başlayan Asya kıtası büyüklüğündeki kum fırtınası devam ediyor. Kum fırtınası o kadar büyüdü ki Güneş‘i kapatarak gündüzü geceye döndürdü. NASA’nın açıklamasına göre bu, gezegende görülen en büyük fırtına.

Mars’taki kum fırtınasının nedeni ise Güneş ışınları. Yüzeydeki toprak ısındıkça Mars’ın ince atmosferinde yukarı yönlü hava akımı oluşuyor ve kumu gezegenin atmosferine saçıp kum fırtınası oluşturuyor.

Zamanla toz bulutları gezegene yayılarak küresel ölçekte bir hava olayı meydana getiriyor. NASA’nın Çarşamba günkü telekonferansında söylediğine göre kum fırtınası birkaç gün içinde tüm gezegeni kaplayacak. NASA’ya göre kum fırtınası Mars‘ın yüzeyinden aşağıdaki gibi görünüyor.

Mars yüzeyinden Güneş
Kum fırtınası sırasında Mars’ın yüzeyinden Güneş

Yukarıdaki görsel Opportunity uzay gezginin bakıç açışından kum fırtınasının Güneş‘i nasıl kapattığını gösteriyor. Görselde günün en aydınlık olması gereken zamanda gökyüzünün nasıl göründüğü gerçek fotoğraflara dayanılarak oluşturulmuş. Gökyüzündeki parlak nokta tabi ki Güneş. Mars‘ın atmosferi Dünya’nınkinin %1’i kalınlıkta olduğu için Güneş biraz mavimsi görülüyor.

NASA, görseldeki ilk fotoğrafın fırtınanın hangi aşamasını gösterdiğini belirtmedi; ancak en sağdaki bu ayki, Opportunity uzay gezginin bakışını tamamen kapatan aşama. Güneş enerjisiyle çalışan Opportunity 2004 yılında Mars’a vardı ve 90 gün sürmesi gereken görevini 14 yıldır sürdürüyor.

Kum fırtınası nedeniyle Mars’ta gökyüzü karardığından NASA, Opportunity’yi enerji tasarrufu için uyku moduna soktu. Çünkü Güneş panelleri enerji toplayabilecek konumda değil. Biliminsanlarının söylediğine göre eğer kum fırtınası nedeniyle toz Opportunity’nin panellerini kaplarsa yaşlı uzay aracı büyük bir tehlikede demektir. Çünkü, Mars‘taki şiddetli soğuğa karşı, elektronik devrelere enerji yetişmeyebilir.

Bu sırada Mars’taki Curiosity’nin durumu nükleer enerjiyle çalıştığı için iyi. Zaten bulunduğu konum da kum fırtınasının çok fazla etkilemediği bir bölge.

18.06.2018 Güncelleme

Mars‘taki Curiosity gezgini kum fırtınası sırasında bir özçekim gerçekleştirdi.

Mars Curiosity özçekimi
Mars’taki Curiosity gezgini fırtına sırasında bir özçekim gerçekleştirdi.

Kaynak 1