İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Güneş ve Ay Neden Bazen Kırmızı Görünür?

Güneş ve Ay‘ın bazen turuncu veya kırmızı görünmesinin sebebi Dünya‘nın atmosterindeki parçacıklardır. Zamanla ortaya çıktı ki kısa dalga boyu olan mavi ışıklar, uzun dalga boylu kırmızı ışıklara göre daha çok etrafa saçılıyordu. Bu da nesnelerin Dünya’dan bakıldığında daha kırmızı görünmesine neden oluyor.

Özetle, mavi ışığa göre kırmızı ışık atmosferden geçerken çok daha az etrafa dağılarak geçiyor. Güneş batarken ya da doğarken atmosferde alması gereken yol artınca saçılan ışığın miktarı da artar. Mavi ışığın etkisinin etrafa dağılarak azalmasıyla nesneleri kızılımsı görüyoruz.

Dikkatli bir gözlemciyseniz bu kızıllığın her zaman gök cismi ufka yakınken ortaya çıktığını görmüşsünüzdür. Bunun sebebi ay ışığının ve güneş ışığının dünyaya bir yolculuk yaparak gelmesi ve en uzun yolculuk süresinin Dünya’nın şeklinden dolayı bu gök cisimleri ufuktayken olması. Yani, Güneş ufka yaklaştığından etrafa yaydığı ışığın Dünya’ya ulaşması daha uzun sürer, çünkü mesafe fazladır. Mesafe uzun olunca da mavi ışığın daha fazla yol gitmesi gerekir, fakat kolaylıkla saçıldıklarından bu yolu daha çok kırmızı ışık tamamlayabilir.