İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hawking Radyasyonu

Hawking radyasyonu veya Bekenstein-Hawking radyasyonu olarak isimlendirilen kuram, İngiliz biliminsanı Stephen Hawking tarafından kara deliklerin termal özelliklerini açıklamak için tasarlanmıştır.

Normal şartlarda bir kara delik yoğun kütleçekim alanı sebebiyle her şeyi kendine çekmelidir. Ancak 1972 yılında İsrailli biliminsanı Jacob Bekenstein kara deliklerin iyi tanımlanmış bir entropileri olması gerektiğini düşündü. Bu amaçla enerji emisyonunu da kapsayan kara delik termodinamiğinin gelişimini başlattı.

1974 yılında İngilizce biliminsanı Stephen Hawking, bir kara deliğin nasıl kara cisim emisyonu yapabileceğine dair teorik bir çerçeve oluşturmaya başladı. Basitçe açıklayalım. Boşluktaki enerji dalgalanmaları kara deliklerin olay ufkuna yakın kısımlarında eşleşen parçacıklardan (parçacığın kendisi ve anti-parçacık) birinin daha parçacıklar birbirlerini yok edemeden kara deliğe düşmesine sebep oluyor ve diğeri de kara delikten kaçıyor. Kara deliği izleyen biri için bu parçacığın geri püskürtülmesi demek.

Püskürtülen parçacık pozitif yüklü olduğundan, yutulan parçacık dış evrene göre negatif yüklüdür. Bu da kara deliğin enerji ve dolayısıyla kütle kaybetmesine neden olabilir. Çünkü e=mc2
Küçük promordiyal kara delikler, yuttukları enerjiden daha fazlasını püskürtebilirler. Bu da kütlelerini azaltabilir. Büyük kara deliklerse Hawkins radyasyonuyla yaydıklarından daha fazla enerji yutarlar.

Hawking radyasyonu genellikle bilim camiası tarafından kabul edilse de karşı çıkan kesimler de vardır. Genellikle bu da bilginin kaybolması kısmıyla ilgilidir. Bilginin kaybolması kısmı kuantum fiziği ve göreliliğin uyuşmazlığından kaynaklanır. Çünkü fiziki bir sistemin bilgisi kara deliğe girdiğinde kaybolabilir. Kara deliğe düşen nesnenin sadece spin, kütle ve yük bilgisi saklanır. Ancak kuantum fiziğine göre bilgi kaybolamaz. Hawking radyasyonuna göre bilginin bir kısmı kaybolur, bu da fizikçileri rahatsız eden bir konudur. Ayrıca kara deliklerin var olmadıklarını düşünen bir grup da böylesi bir fikre karşı çıkar.

Hawking Radyasyonu
Görselin üst kısmındaki parçacıklar birbirini yok ederken, alt kısımdaki parçacıklardan biri olay ufkundan geçtiğinden diğer parçacık yok olamıyor.