İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Enceladus’ta Kompleks Organik Molekül Bulundu

NASA’nın Cassini uzayaracının ilettiği veriler, Satürn’ün uydusu Enceladus’ta kompleks organik moleküller olduğuna işaret ediyor.

2005 yılında Cassini uzayaracı, Enceladus’tan çıkan su buharları ve buz gayzerleri keşfetti. Bu da, uydunun donmuş kabuğunun altında bir okyanus olabileceğine işaret ediyordu. Dünya’da su olan her yerde yaşam da olduğundan, Enceladus’un okyanusunda da yaşam olabilirdi.

Daha önceden biliminsanları Enceladus’ta 5 karbon atomundan oluşan basit organik bileşikler bulmuşlardı. Şimdi ise en az 15 karbon atomundan oluşan bileşikler bulundu. Bu, Dünya dışı sularda bulunan ilk kompleks organik bileşik.

Cassini verileri Satürn‘ün, Enceladus’un saçtığı buz tanelerinden oluşan, E halkasındayken ve Enceladus’un etrafa saçtığı bulutların içindeyken toplamıştı. Bu verilere göre hem E halkasındaki hem de etrafa saçılan buluttaki buz tanelerinde kompleks organik moleküller vardı.

Araştırmaya göre bileşikler Enceladus’un sıcak, katı ancak parçalanmış çekirdeğinde oluşmuş olmalı. Daha önceki bir araştırma da suyun bu çatlaklardan yüzeye çıktığı yönündeydi. Daha sonra bu organikler hidrotermal yarıklarla daha serin okyanuslara ulaşıyorlar ve buradan da okyanusun yüzeyine çıkıp bulutlar halinde etrafa saçılıyorlar.

Kompleks organik moleküllerin daha yoğun olarak gözlemlendiği yer Satürn‘ün E halkasıydı. Bu, moleküllerin Enceladus’ta değil de Satürn’ün halkasında Güneş’in neden olduğu bir tepkimeyle oluşmuş olabileceği fikrini de akla getiriyor. Ancak E halkasının yeni kısımlarında eskisine göre daha çok organik bileşikler var. Ayrıca organik bileşikler doğrudan Enceladus’un bulutlarında da görülüyor.

Biliminsanları bu heyecan verici keşfin tek başına bir yaşam göstergesi olmadığını da belirtiyor. Biyolojik tepkimeler için sadece kompleks organik moleküller yeterli değil. Yapılacak sonraki adım en kısa zamanda Enceladus’a tekrar dönerek gerçekten yaşam olup olmadığını araştırmak.

Kaynak 1