İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Büyük Hadron Çarpıştırıcısı

Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (The Large Hadron Collider — LHC) dünyanın en büyük ve en güçlü parçacık hızlandırıcısıdır. 10 Eylül 2008’den itibaren CERN’in hızlandırıcı kompleksindeki son hızlandırıcı olmuştur. BHÇ, yol boyunca parçacıkların hızlarını arttıran 27 kilometrelik bir halkadan oluşuyor.

Hızlandırıcı içinde, iki yüksek enerjili parçacık ışını çarpışma öncesinde ışık hızına yakın bir hızda ilerliyor. Işınlar karşı yönlerde iki ayrı ışın borusunda hareket ediyorlar — iki tip de çok yüksek vakumda tutuluyor. Hızlandırıcı halka içindeki yollarını süperiletken elektromagnetler tarafından üretilen güçlü manyetik alan sayesinde buluyorlar. Elektromagnetler süperiletken, enerji kaybının ya da direncin olmadığı, durumlarda çalışan özel elektrik kablosu bobinlerinden inşa edildi. Mıktanıs sıcaklığının da, dış uzaydan da soğuk, ‑271.3°C olması gerekiyor. Bu sebeple hızlandırıcı, magnetleri soğutması için sağlanan bir sıvı helyum dağıtım sistemine bağlı.

Hızlandırıcının, servislerinin ve teknik altyapının tüm denetimi CERN Denetim Merkezi çatısı altında toplanıyor. Buradan, BHÇ içindeki ışınların hızlandırıcı halka içinde, ATLAS, CMS, ALICE ve LHCb parçacık bulucuların yerlerine karşılık gelen, dört yerde çarpışması sağlanıyor.

Kaynak 1