İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Birleşik Güç

Birleşik güç ya da büyük birleşim kuramı, evrenimize hakim üç büyük kuvvet elektromanyetizma, zayıf nükleer kuvvet ve güçlü nükleer kuvveti hala araştırmakta olduğumuz kütleçekimiyle birleştirip evrenin tamamına hakim tek bir kuvvet sunmayı amaçlar.

1860’da, James Clerk Maxwell elektrik ve manyetizma arasındaki benzerlikleri fark etti ve elektromanyetizma teorisini geliştirdi. Benzer bir keşif, kuramcılar günlük hayatımızda önemli bir yeri olan elektromanyetizma ve atom çekirdeğine hükmeden zayıf nükleer kuvvet arasındaki bağları keşfettiğinde, bir yüzyıl sonra geldi.

Bu fikirlere ilk destekler fizikçiler zayıf nükleer kuvveti taşıyacak nötr parçacıkların varlığını gerektiren zayıf nükleer akımın ilk doğrudan kanıtını buldukları zaman yani CERN’deki Gargamelle deneyinden sonra geldi. Daha çok destekse Nobel ödülü kazandıran zayıf kuvveti taşıyan W ve Z parçacıklarının bulunmasından sonra geldi.

Ama elektromanyetik ve zayıf kuvvetin eşit koşullarda davrandığı CERN’deki ve diğer laboratuvarlardaki parçacık çarpışmaları sadece yüksek enerjilerde yapıldı. Diğer güçlerin de birleşimi daha da yüksek enerji mi gerektiriyor? Deneyler şimdiden gösterdi ki enerji arttırıldıkça güçlü nükleer kuvvetin etkileri azalıyor. Bu da aşırı yüksek enerjilerde elektromanyetik, zayıf ve güçlü nükleer kuvvetin etkilerinin aynı olabileceğinin güzel bir göstergesi.

Sözü geçen enerjiler, parçacık hızlandırıcıların ulaşabileceğinden milyonlarca kat fazla. Ama bu koşullar evrenin erken döneminde oluşmuş olmalı, büyük patlamadan hemen (10–34 saniye) sonra. Bir adım daha ileri gidersek, kuramcılar yüksek enerjilerde yerçekimini de dahil etme olasılığını tasarlıyorlar. Böylece tüm temel güçler tek elde birleşiyor. Bu “birleşik güç” evren etrafa saçılıp soğumadan, daha ilk anlarda etkin olmalı. Bu fikirleri doğrudan test etmek için gerekli koşulları şu an yaratamamıza rağmen, BHÇ gibi düşük enerjilerde büyük birleşmenin sonuçlarını arayabiliriz. Bu birleşimden ortaya çıkan en popüler fikirse süpersimetri.

Kaynak 1