İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Atomu Parçalayan Fen Bilgisi Öğretmeni İddiası

İDDİA / Video: Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde fen bilgisi öğretmeni Abdullah Tabur, suyun içindeki atomu parçalayıp açığa çıkardığı enerjiyle el feneri ampülünü yakmayı başardı.

  YANLIŞ

İHA, Habertürk, T24 gibi internet siteleri tarafından paylaşılan haberlerde bir fen bilgisi öğretmeninin atomu parçalayarak suyla ampül yakabildiği iddia edildi. Ayrıca, Facebook’ta haber yayını yaptığı anlaşılan ORT Haber isimli sayfada Abdullah Tabur’la yapılan röportajın videosu yayınlandı.

Haberde Basit Bir Bilim Deneyi Görülüyor

Haber içeriğinde görülen aslında okullarda karşılaşılabilecek türden tuzlu su bataryası deneyi. Duydan çıkan kablolardan biri bakır elektrota, diğeri de magnezyum elektrota bağlanır ve tuzlu suya batırılır. Eğer elektrotlarınız yeterince büyükse ampülde ışığı görürsünüz.

Bu konsept oldukça basittir. Tıpkı odunun yakılıp ısı elde edilmesi gibi metaller yakılıp elektrik elde ediliyor. Aslında burada tam olarak ne bir şey yakılıyor ne de atomlar parçalanıyor, ancak (bir çeşit yavaş yanma olarak düşünülebilecek) oksitlenme için bir ortam yaratılıyor.

Eğer ampüldeki parlaklık arttırılmak isteniyorsa suya oksijenli su (hidrojen peroksit) katılabilir veya Abdullah Tabur’un videoda “Biraz hızlı sallayın kızlar.” dediği şekilde su karıştırılabilir veya çalkalanabilir. Bunun yapılmasının sebebi de oksijen ortama daha fazla oksijen kazandırmaktır.

Deney, CERN’deki Deneyin Binde Biri Oranında Değil

Forbes’a göre Higgs bozonunu bulabilmek için yapılan çalışmaların toplam maliyeti 13.25 milyar Amerikan doları. Bu harcamanın binde biri 13.25 milyon Amerikan doları. 3 Ekim itibariyle bu para, 79.500.000 Türk lirasıdır.

Videonun sonunda Abdullah Tabur, “Evrenin nasıl olduğunu ispatladık.” dese de, bağlantıyı belirtmediği için bu iddiayı yanıtlamak olasılık dahilinde değil.

ORT Haber
Facebook üzerinden yayın yapan ORT Haber, haberle ilgili bir röportaj yayınladı.

CERN, ‘cern’ Diye Okunmuyor

Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi olarak Türkçeye çevrilen ve Fransızcası Conseil Européen pour la Recherche Nucléaire olan kurumun kısaltması fonetik yazımla /sɜːrn/ şeklinde okunur.

Videoda bahsedilen Büyük Hadron Yapıştırıcısı’nın da aslında Büyük Hadron Çarpıştırıcısı olduğu anlaşılıyor.

Kaynak 1
Kaynak 2
Kaynak 3
Kaynak 4