İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Arp 273: Galaksilerden Bir Gül

Arp 273, 300 milyon ışık yılı uzakta Andromeda takımyıldızında birbirleriyle etkileşen iki galaksidir. İlk kez 1966 yılında tuhaf galaksiler koleksiyonunu yayınlayan Halton Arp tarafından tanımlamıştır.

Büyük galaksi olan UGC 1810, küçük galaksi UGC 1813’ten 5 kat daha fazla kütleye sahiptir. Büyük spiral galaksinin bir kolu UGC 1813’ün kütleçekiminin etkisiyle gül gibi bir şekil oluşturacak şekilde açılmıştır. Küçük galaksinin merkezinde devam eden yıldız oluşumlarının izleri gözlemleniyor.

Büyük galaksinin yukarısındaki mavi mücevherler aslında çok parlak ve sıcak yeni yıldızlar. Bu devasa yıldızlar morötesi ışıkta çok yoğun bir şekilde parlıyorlar. Büyük galaksideki sıradışı şekil, galaksilerin etkileşiminin bir hikayesi. UGC 1813’ün büyük dış kolu bir halkaya benziyor. Bu, genellikle galaksiler birbirinin içinden geçmeleri sonucunda oluşur. UGC 1810’un büyük galaksinin içinden ve merkeze uzak şekilde geçtiği fikrini ortaya çıkarıyor.

Spiral iç kollar ise düzlemin dışına doğru çarpıktır. Kollardan biri, galaksinin merkezinin arkasında kalıyor ve sonra diğer taraftan çıkıyor. Bu spiral kolların nasıl bağlandığı hala tam olarak bilinmiyor.

Arp 273
Arp 273

UGC 1810’un sağ üst tarafında da olası bir mini-spiral görünüyor. Dış spiral kolun, bu üçüncü galaksi tarafından nasıl değiştirildiği açıkça görülüyor. Çünkü bir tarafta kırmızı renkte eski yıldızlar, diğer tarafta mavi renkte genç yıldızlar var.

Galaksilerin kütleleri birbirlerine göre dengesiz olduğu için, küçük galaksinin görece hızlı geçişi büyük galakside orantısız ve asimetrik değişimlere neden olmuş. Ayrıca böylesi karşılaşmalarda, küçük galakside çokça yıldız oluşumu önceden başlar. Bunun sebebi küçük galaksilerin gazlarını çok daha az tüketmiş olması olabilir.

Yukarıdaki resimde gördüğünüz galaksiler arasındaki belli belirsiz köprü, uzay boşluğunda on binlerce ışık yılı boyunca uzanıyor. Bu resim 17 Kasım 2010’da Hubble Uzay Teleskobu‘nun 21. yılını kutlamak için kaydedildi.

Kaynak 1