İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Alan Turing

Alan Mathison Turing, 23 Haziran 1912 doğumlu bir İngiliz matematikçi ve bilgisayar bilimcisiydi. Maida Vale, Londra’da dünyaya geldi. Babası İskoçyalı tüccar bir aileden geliyordu. Annesi Ethel Sara ise bir mühendisin kızıydı.

Turing, bilgisayarlar üzerine çalışan ilk insanlardan biriydi. Bir kişinin yapmasının zor olan işleri yapmak için bilgisayar kullanmayı düşünen ilk kişi o. Turing, makinesini 1936’da yarattı. Makine hayal ürünüydü, ancak bir bilgisayar programı fikrini de içeriyordu.

Turing yapay zekayla ilgileniyordu. Bir makinenin “akıllı” olarak adlandırılabileceğini söyleyen Turing testini önerdi. Eğer makineyle konuşan insan, onun bir makine olup olmadığını söyleyemiyorsa, bu makinenin düşündüğü anlamına geliyordu.

İkinci Dünya Savaşı sırasında Turing, Alman şifrelerini (gizli mesajlar) kırmaya çalıştı. Kripto analizi kullanarak, Enigma makinesinin kodlarını kırmayı baardı. Bundan sonraki diğer Alman kodlarını da çözdü.

Turing, 1945–1947 yılları arasında Ulusal Fizik Laboratuarı’ndaki ACE (Automatic Computing Engine — Otomatik Hesaplama Motoru) tasarımında çalıştı. 19 Şubat 1946’da bir çalışma sundu. Bu çalışma “programlı bilgisayarın ilk ayrıntılı tasarımı” idi. ACE kurmak mümkün olsa da, projenin başlamasında gecikmeler yaşanmıştı. 1947 yılının sonlarında, Sabbatik bir yıl için Cambridge’e döndü. Cambridge’de iken Pilot ACE, kendisi olmadan inşa edildi. İlk programını 10 Mayıs 1950’de çalıştırdı.

Turing bir homoseksüeldi. 1952’de İngiltere’deki bir erkekle seks yaptığını itiraf etti. O sırada eşcinsel hareketler yasadışıydı. Turing suçlu bulundu. Hapishaneye gitmekle, serks dürtülerini azaltacak bir hormon almak arasında seçim yapmak zorunda kaldı. Hormonları almaya karar verdi. Cezasından sonra iktidarsızlaştı. Ayrıca göğüsleri büyüdü.

Mayıs 2012’de, özel bir üyenin tasarısı, Turing’e yasal bir af bağışında bulunmak için Lordların Meclisine verildi. Temmuz 2013’te hükümet de destek verdi. 24 Aralık 2013’te bir kraliyet afını kazandı.

1954’te, iki yıl acı çektikten sonra Turing, siyanür zehirlenmesinden öldü. Siyanür ya siyanür ile zehirlenmiş bir elmadan ya da siyanür içeren sudan gelmiş olmalıydı. Kafa karışıklığının nedeni, polisin elmayı siyanür konusunda hiç test etmemesidir. Ayrıca intihar ettiği düşünülmektedir.

Ona zorlanan tedavinin şimdi çok yanlış olduğuna inanılıyor. Tıp etiği ve uluslararası insan hakları yasalarına aykırıdır. Ağustos 2009’da, İngiliz Hükümeti’nin Turing’den özür dilemesini isteyen bir dilekçe kampanyası başlatıldı. Dilekçe binlerce imzaya kavuştu. Başbakan Gordon Brown dilekçeyi kabul etti. Turing’in tedavisini “korkunç” olarak nitelendirdi.