İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Dünya Zamanla Yavaşlıyor Mu?

Aslında basit bir gerçek. Isaac Newton bunun olacağını asırlar öncesinden tahmin etmişti. Çünkü Ay, Dünya’nın etrafında, Dünya’nın kendi çevresindeki dönüş hızından daha yavaş dönüyor.

Ay’ın kütleçekimi Dünya üzerinde gelgitler aracılığıyla bir çıkıntı veya esneme yaratıyor. Bu çıkıntı Dünya’nın geri kalanıyla aynı hızda dönmeye çalışıyor. Fakat Ay da bu çıkıntıyı yavaşlatıyor. Dolayısıyla Dünya’nın kendi etrafında dönüşü yavaşlıyor.

Evrenimizin temel kurallarından biri tek başına parçalar hızlansa da yavaşlasa da açısal momentumun kaybolmayacağıdır. Açısal momentum toplamı değişemez. Ay, Dünya’yı yavaşlatırken Dünya da açısal momentumunu kaybediyor. Ay da Dünya’nın kaybettiği açısal momentumu kazanıyor. Böylece Ay her yıl Dünya’dan bir buçuk santimetre daha uzaklaşıyor.

Bunun tam tersi Mars‘la onun Phobos uydusu arasında oluyor. Phobos Mars’ın etrafında Mars’ın kendi etrafındaki dönüşünden hızlı hareket ediyor. Yani Mars’ın kendi etrafındaki devinimi hızlanıyor. Bu da Phobos’u Mars’a doğru çekiyor ve bir kaç milyon yıl sonra Phobos’la Mars çarpışacak.

Phobos
Mars’ın Phobos uydusu

Kaynak 1