İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

2019 Gök Olayları

Göktaşı yağmurlarından süper aylara önümüzdeki aylarda dikkat etmemiz gereken gök olayların listesi.

1. Tam Ay Tutulması: 21 Ocak

Dünya‘nın gölgesi Ay‘ı bir saat iki dakika boyunca tamamen kapatacak. Bu ay tutulması Avrupa, Afrika, Güney ve Kuzey Amerika’nın batı kesimlerinden gözlemlenebilecek. Tutulma, 2019’da üç kere karşılaşacağımız süper ayla da aynı zamanda olacak. Dünya’nın atmosferinin farklı ışık dalgaboylarına olan etkisi nedeniyle bu, süper ay “kanlı” olacak ve Ay kızıl bir renk alacak.

2. Süper Aylar: 21 Ocak, 19 Şubat, 23 Mart

Süper ay, Ay’ın yörüngesinin Dünya’ya en yakın konumundayken gerçekleşen yeni ay veya dolunaydır. Bu süreçte Ay daha büyük ve %15-30 daha parlak görünür. Ayrıca normalden daha büyük gelgitlere neden olur.

3. Mars ve Uranüs’ün Kavuşumu: 13 Şubat

Mars ve Uranüs gece gökyüzünde birbirlerine çok yakınlarmış gibi görünecek. Kavuşum olarak bilinen bu gök olayında gezegenler aynı sağ açıklığa sahip olurlar. (Sağ Açıklık: Gökyüzünde bir noktanın Koç noktasından olan uzaklığını belirtir. Koç noktasının sağ açıklığı 0 saat 0 dakika 0 saniyedir bu yüzden.)

4. Merkür Güneş’in Önünden Geçecek: 11 Kasım

5 saat 29 dakika boyunca Merkür Güneş’i geçerken görülebilecek. Bu, en sonuncusu 2016 yılında gerçekleşen, 21. yüzyıldaki 14 geçişten biri olacak.

5. Geminid Göktaşı Yağmuru: 12-16 Aralık

Bu göktaşlarının kaynağı 1983’te keşfedilen ve 3.3 yılda Güneş’in etrafını dönen 3200 Phaethon isimli asteroit. Bu çarpıcı yağmur saatte 100 göktaşı üretir. Ancak bu yıl dolunay zamanı gerçekleşeceği için, parlaklıkları azalacak ve en iyi şafak vakti gözlemlenebilecek.

Kaynak 1
Kaynak 2